Blog

Toyota 2,9 milyon aracını geri çağırdı

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota, otomobil parçası üreticisi Takata’ya ürettirdiği modellerdeki hava yastığı sorunu yüzünden 2,9 milyon aracını geri çağırdı

 

Japonya merkezli otomobil devi Toyota, geçtiğimiz senenin verilerine göre dünyanın en büyük otomobil üretim şirketi olmuştu. Sadece 2016 yılında 9 milyon 150 bin araç atışı gerçekleştiren Toyota, şimdi ise bazı modellerindeki hava yastıklarının kaza anında şişmesinin ardından patlaması ve patlama sonucunda yolcularının yüzüne maddelerin fırlaması sorunu üzerine 2,9 milyon aracını geri çağırdı.

Toyota’nın yanı sıra, Takata’nın parça verdiği Mitsubishi, Hino ve Subaru’nun da 240 bin aracını geri çağıracağı belirtilirken bu markalardaki modeller henüz belirtilmedi.

Geçtiğimiz günlerde ABD’de yaptığı yasalara aykırı satış nedeniyle 1 milyar dolar ceza alan Toyota’nın en çok satış yaptığı pazar olan Kuzey Amerika pazarının kusurlu araç çağırılmasından muaf tutulacağı ve Toyota’nın bu çağırılan araçların telafisi için sponsor aradığı belirtiliyor.

No Comments

Post a Comment

Open

Dünya Otomotiv Konferansı, 4-5 Ekim 2018, Wyndham Grand Levent